PNÖMATİK TRANSPORT SİSTEMLERİ

Taşınacak malzemenin bir blower yardımıyla pozitif veya negatif basınç oluşturularak malzeme besleme kaynağından hedef silo,siklon veya bir bunkere taşınmasıdır. Malzeme taşınan boru hattına besleme ekipmanı olarak genelde rotary valf kullanılır, rotary valf besleme hızının kontrollü olmasını sağlar ve hatta malzeme yığılmasını engeller. Seyrek faz havalı taşıma sisteminde taşıma havası basıncı düşük fakat debi  değeri olarak  yüksek bir debiye sahiptir. Seyrek faz havalı taşıma sistemi genelde Kırılgan ve aşındırıcı olmayan,segragasyon(ayrışma) sorunu olmayan karışımlar için uygundur.

Seyrek faz havalı taşıma sistemi otomasyonunda bir kaynaktan bir hedefe transport olabileceği gibi birden fazla hedefe de transport yapılabilir, sistem üzerinden kaynak hedef seçimi yapılarak start verildiğinde sİstem tüm hattın yönlendirmesini otomatik olarak yapıp malzeme transportunu başlatır, sİstem kaynakta ve hedefteki malzeme seviyelerini sensörler yardımıyla algılayarak durması gereken anı bilir ve hattı temizleyerek duruşa geçer, kontrol ekranı veya varsa skada üzerinden sistemin tamamı izlenebilir , alarmlar görülebilir ve sistemle  ilgili zaman veya benzeri parametreler değiştirilebilir.

Yoğun faz  pnömatik transport sistemi adından da anlaşılacağı üzere seyrek faz havalı taşıma sisteminine göre taşıma boru hattında malzeme yoğunluğu çok daha fazla olan taşıma sistemidir,hattaki bu yoğun ürün miktarının taşınması için yüksek basıncta (ortalama 1 – 4 bar arası) hava kullanılır,malzeme taşıma hızı seyrek faz sistemlere göre yavaştır.Seyrek faz taşıma sistemlerine göre daha uzun mesafelere taşıma yapılabilir  ve taşınan malzemelerin  granülametre ve segregasyon değişimleri minimal düzeylerde kalmaktadır.

Yoğun faz havalı  taşıma sistemi otomasyonumuzda çalışma prensibi genel hatlarıyla şu şekildedir;  iletimi yapılacak olan malzeme bir transporter (basınçlandırıcı kap) içine alınır, alınan malzemenin üzerine ayarlanabilen basınçta hava verilir ve içi malzeme dolu basınçlandırılmış kap çıkışındaki klape açılarak, malzeme boru hattı yardımıyla ve hedefteki siloya  gönderilir. Operatör panel üzerinden yoğun faz taşıma sistemine ait her türlü ayar imkanı vardır,taşıması yapılacak malzemenin zorluğuna göre çalışma ekranı üzerinden sisteme ait yardımcı ekipmanlar devreye sokulur veya devreden çıkartılabilir.